دستگاه سیل القایی

دستگاه سیل القایی چیست؟

دستگاه سیل القایی چیست؟

در صنعت بسته بندی کالاهای تولیدی همواره دستگاه سیل القایی کاربرد فراوانی دارد و نقش مهمی را ایفا می کند به عبارت دیگر یکی از روش های حفاظت از محصولات، بسته بندی اصولی و بهداشتی می باشد از همین رو سیل کردن و بستن درب ظروف در فرایند بسته بندی بسیار مهم است.

دستگاه سیل القایی از انواع دستگاه سیل وکیوم و از دستگاه‌های بسته بندی پرکاربرد است که برای بسته بندی محصولات به ویژه محصولات خوراکی در ظروف پلاستیکی و شیشه‌ای استفاده می‌شود. دستگاه سیل القایی نیز همانند دستگاه پرکن و دستگاه لیبل زن به انواع دستگاه دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک تقسیم بندی می شود که رایج ترین نوع دستگاه سیل القایی، دستگاه سیل القایی دستی است که برای بسته بندی محصولات در کارگاه‌ ها و تولیدی‌های کوچک استفاده می‌شود.

کاربرد دستگاه سیل القایی

دستگاه سیل القایی با انواع دستگاه سیل وکیوم و سیل متفاوت است. دستگاه سیل القایی مواد ترموپلاستیک را توسط حرارت القایی به همدیگر می‌چسباند. مواد ترموپلاستیک موادی هستند که در برابر حرارت قابل ارتجاع، منعطف یا نرمش پذیر هستند.

معمولا از فویل آلومینیم به عنوان هادی الکتریکی و انتقال حرارت القایی برای سیل یا آب بندی کردن درب پوشش بکار می رود. به طور معمول سرپوشش القایی چند لایه است و از کاغذ، موم چسب و فویل آلومینیم تشکیل شده که روی در ظروف سیل می‌شود که به آن سیل آلومینیومی گفته می شود و برای انواع ظروف از جنس های پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پت و شیشه کاربرد دارد.

دستگاه سیل القایی اتوماتیک

سیل القایی اتوماتیک جایگزین مناسبی برای سیل های تماسی حرارتی می باشد و بدون توقف در خط تولید و در حین حرکت، سیل را امکان پذیر می نماید.این دستگاه قابلیت نصب بر روی خطوط مختلف بسته بندی مانند صنایع دارویی, غذایی,روغن موتور,سموم کشاورزی,مواد شیمیایی و … را دارد. با استفاده از دستگاه بسته بندی سیل القایی اتومات می توان تعداد نیروی کار را کاهش داد و تنها یک یا نهایتا دو اوپراتور جهت چینش محصول روی نوار نقاله دستگاه و یک اوپراتور هم جهت جمع آوری محصولات سیل شده در صورت نیاز. کار با دستگاه سیل القایی تمام اتومات بسیار آسان بوده و در مدت کوتاهی می توان نحوه کار با دستگاه را به نیروی کار جدید آموزش داد.

دستگاه سیل القایی دستی

دستگاه سیل القایی دستی با ابعاد مناسبی که دارد به راحتی قابل جابجایی می باشد.عملکرد این دستگاه به این صورت می باشد که ورق آلومینیوم یا فویل را داخل درب قوطی گذاشته و درب قوطی را می بندیم و گوشکوب ( دسته ) دستگاه را روی درب قوطی میگیریم و چند ثانیه نگه می داریم تا عمل سیل انجام شود.این دستگاه فقط برای سیل کردن درب قوطی های غیر فلزی یعنی قوطی های پلاستیکی و شیشه ای در هر سایزی (کوچک و بزرگ ) به کار می رود.عموما این دستگاه در مواردی کاربرد دارد که محصول کوچک باشد.

دستگاه فویل سیل القایی

نحوه کارکرد و مکانیسم دستگاه فویل سیل القایی بدین صورت است که ابتدا درب بطری را بی بندند . داخل درب ، واشر سیل آلومینیومی قرار گرفته است که با عبور از زیر دستگاه ، نیروی مغناطیسی به واشر آلومینیومی برخورد کرده و گرمای ناشی از آن سبب چسبیده شدن واشر به دهانه ظرف می شود.

دستگاه سیل القایی نیمه اتوماتیک

اين دستگاه براي سيل كردن نيمه اتوماتیک محصولاتي با توليد كم حجم طراحي و ساخته شده است. روي ميز قرار گرفتن اين دستگاه براي محيط هايي كه امكان قرار گيري كانواير نيست مناسب است. پايه دستگاه براي قرار گيري مناسب بطري زير آن داراي راهنما است. زمان سنج و همچنين بوق دستگاه زمان پايان يافتن سيل را به اپراتور نشان مي دهد.

فقط كافيست ارتفاع – مركز دستگاه و زمان مورد نظر را براي سيل كردن بطري  تنظيم كنيد . سپس بطري را زير دستگاه قرار دهيد و بعد از سپري شدن زمان و بوق زدن دستگاه آن را برداريد. سنسور چشمي بطري را ديده است و بطري سيل شده است.

 

دستگاه دربند نیمه اتومات مخصوص درب های آلومینیومی

 

 

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است