درباره دستگاه پرکن مایعات

درباره دستگاه پرکن مایعات

درباره دستگاه پرکن مایعات

یکی از دستگاه های کاربردی در صنعت تولید و بسته بندی محصولات، دستگاه پرکن می باشد برای پر کردن انواع ظروف و قوطی های محصولات از این دستگاه استفاده می شود.قطعا در کارخانجات و کارگاه های تولیدی، محصولات به صورت دستی بسته بندی نمی شوند و به طور مثال پرکردن قوطی های رب یا مربا و … به صورت دستی امکانپذیر نیست و زمان بسیاری را می گیرد

از همین رو برای پر کردن محصولات مایع و جامد همانند پودرها و … از دستگاه پرکن استفاده می شود.دستگاه پر گن مایعات نیز یکی از انواع دستگاه های پر کن می باشد که با استفاده از آن محصولاتی همچون مایع ظرفشویی،سس،روغن مایع ،آبمیوه و …. به داخل ظروف پر می شود.

کاربرد دستگاه پرکن

دستگاه پرکن ظروفی مانند کیسه، بطری و قوطی را با یک مقدار مشخص از محصول مانند مواد غذایی، لوازم آرایشی و بهداشتی یا دارویی پر می کنند. دستگاه پرکننده یکی از ماشین آلات مهم صنعتی به حساب می آید که به فرآیند تولید سرعت می بخشد.

 

درباره دستگاه پرکن

دستگاه پرکن وسیله ای است که وظیفه پر کردن حجم یا وزن مشخصی از محصولات را مانند مواد غذایی، مایعات، مواد آرایشی و بهداشتی، پودر ها و … را به عهده دارد. دستگاه پرکن بر اساس نوع اتوماسیون به سه نوع تمام اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی، طبقه بندی می شوند. برخی از دستگاه های پرکن به دستگاه های دربند نیز مجهز هستند و باعث شده که روند تولید محصول نهایی با سرعت بیشتری انجام شود.

از دستگاه پرکن اغلب برای پر کردن محصولاتی مایع یا گاز استفاده می کنند. اما طیفی وسیعی از محصولات مختلف از جمله  محصولات پودری و گرانول، غذای حیوانات خانگی، مواد نیمه مایع مانند ژل، سس و رب گوجه فرنگی، مواد بهداشتی همچون دئودرانت ها و رژ لب، همگی از این فناوری استفاده می کنند.

دستگاه پرکن بر اساس تقاضا ساخته و تولید می شود. ممکن است که در یک فرآیند تولیدی، تعداد محصول خروجی زیاد نباشد که در این صورت از دستگاه های دستی پرکن استفاده می کنند یا اینکه ممکن است ظرفیت تولید بالا باشد که در این صورت نیاز یک دستگاه پرکن تمام اتوماتیک، لازم و ضروری می باشد.

دستگاه پرکن مشکلاتی مانند پر کردن نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه یا محصولات شوینده مانند فوم یا مایع دستشویی را به راحتی مرتفع می کند که این خود یک نقطه قوت برای این دستگاه ها به شمار می رود. در این روش نازل پر کننده به داخل ظرف مورد نظر وارد شده و همزان که در حال عملیات پر کردن است ، به سمت بالا حرکت می کند این حرکت ممکن است که بالعکس باشد و ظرف در حال پر شدن، بالا و پایین برود تا از هدر رفتن محصول یا ترشحات احتمالی جلوگیری شود.

انواع دستگاه پرکن

دستگاه پرکن به سه دسته:

  • دستی
  • نیمه اتوماتیک
  • تمام اتوماتیک

طبقه بندی می شوند.

در نوع ساده که همان پرکن دستی می باشد، دستگاه به یک سر پر کننده مجهز است و عملیات پر کردن به صورت دستی انجام می شود. در پرکن نیمه اتوماتیک، دستگاه از چند سر پرکننده تشکیل شده است که توسط یک اپراتور، عملیات پر کردن صورت می پذیرد.

در پرکن های تمام اتوماتیک که رایج ترین نوع دستگاه پرکننده در صنعت به حساب می روند، دستگاه به چندین سر پر کننده مجهز است که به صورت دوار و در حال چرخش (روتاری) است، ظرف های از قبل تعبیه شده را پر می کنند. دستگاه های تمام اتوماتیک بهترین انتخاب برای تولید با ظرفیت بالا می باشند.

دستگاه پرکن مواد غلیط نیمه اتومات

 

دستگاه پرکن مایعات

در بازار امروز پرکننده های مایع به پرکننده فشار، پیستونی، پمپ دار، سیفونی و گرانشی تقسیم بندی می شوند. که تقریبا اکثر آنها از نوع نیمه اتوماتیک یا دواری (روتاری) می باشند تا عملیات پر کردن با سرعت بیشتری انجام شود. پرکننده های مایع به دو دسته پرکننده حجمی و  پرکننده مایع بر اساس سطح، تقسیم بندی می شوند.

گاهی اوقات بطری های که برای پر کردن استفاده می شوند ممکن است که است دارای حجم متغیر نسبت به یکدیگر باشند ،اگر برای خرید به یک فروشگاه رفته باشید شاید با بطری هایی برخورد کرده اید که حجم برخی از آنها زیاد یا برخی دیگر دارای حجم کمتری هستند این اختلاف حجم بدلیل استفاده از دستگاه پرکن حجمی می باشد.

در واقع این دستگاه ها، حجم معینی از مایع را بدرون ظرف منتقل می کنند. بنابراین اگر یک ظرف دارای حجم بزگتر باشد، سطح مایع پر شده ظروف بزرگتر؛ از سطح مایع ظروف کوچکتر کمتر خواهد بود. حال اگر برای پرکردن مایع از دستگاه پرکن مایع بر اساس سطح، استفاده شود.

این اختلاف سطح بوجود نخواهد آمد. این دستگاه های پرکن بر اساس حجم ظرف عمل می کنند و کوچک یا بزرگ بودن ظرف برای آنها اهمیت ندارد. به همین دلیل سطح مایع پر شده برای تمام ظروف یکسان خواهد بود.اکثر افراد از دستگاه پرکن حجمی برای کار خود استفاده می کنند.

دلیل آن ارزان و سریع بودن این دستگاه ها می باشد. فرض کنید که کالای تولیدی شما یک محصول با ارزش باشد. اگر از دستگاه پرکن مایع بر اساس سطح استفاده نمایید، بدلیل اینکه سایز ظروف برای دستگاه اهمیت ندارد، در نتیجه اگر ظروف مورد نظر دارای اختلاف سایز باشند، هزینه ی زیادی را باید بابت این اختلاف بپردازید که این مورد از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد. در واقع یکی از دلایلی که صاحبان صنایع به سراغ پرکن ها حجمی  می روند، همین موضوع می باشد.

ویدئو دستگاه پرکن 

 

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است