دستگاه سیل القایی

انواع دستگاه سیل القایی

انواع دستگاه سیل القایی

یکی از مهم ترین و کاربردی ترین دستگاه ها در فرایند تولید و بسته بندی محصولات کارخانه ها و کارگاه های تولیدی، دستگاه سیل القایی می باشد که نقش مهمی در صنایع بسته بندی ایفا می کند.

از این دستگاه برای بسته بندی بطری هایی از جنس پلاستیک و شیشه استفاده می شود. مهم ترین روش استفاده از دستگاه های سیل القایی بسته بندی درب بطری است.

فرایند دستگاه سیل القایی یک فرآیند گرمایشی غیر تماسی می باشد که ظرف را با واشر القایی که داخل درب ظرف قرار دارد، سیل می نماید فرآیند بدین گونه می باشد که در اثر میدان مغناطیسی ایجاد شده واشر القایی بر روی دهانه ظرف سیل می گردد  و این کار از نفوذ گاز و مایعات و رطوبت به داخل ظرف جلوگیری می کند.

واشر های این دستگاه شامل یک لایه تکیه گاه از جنس مقوا یا فوم، یک لایه پارافین، یک لایه نازک آلومینوم و یک لایه پلیمر حساس به گرما که با جنس ظرف سازگاری دارد، می باشد.

شایان ذکر است با توجه به نوع محصول و جنس ظروف واشر القایی مورد نظر قابل انتخاب می باشد.این نکته را باید در نظر داشت که با توجه به سیل شدن ظرف توسط میدان مغناطیسی نباید در هنگام استفاده از دستگاه از ظروف یا درب های فلزی استفاده گردد.

روش کار دستگاه سیل القایی

روش کار دستگاه سیل القایی به این صورت است که فویل مورد نظر را درون درب ظرف محصول قرار داده و درب را بسته و از روی درب با استفاده از دستگاه سیل القایی که به صورت اشعه ای الکترومغناطیس می باشد فویل را روی درب محصول مورد نظر می چسباند. لازم به ذکر است که با این روش از بسته بندی نه ظرف و نه محتویات آن تحت تاثیر قرار نمی گیرد و گرمای تولید شده به محتویات آسیب نمی رساند.

 

دلایل استفاده از دستگاه سیل القایی

بسته بندی مقاوم: محافظت در برابر عدم ورود اکسیژن، بخار آب، گرد و خاک، اشعه ماوراء بنفش و…، در بسته‌بندی مد نظر قرار می‌گیرند.

عدم نفوذ پذیری بسته بندی یک فاکتور اساسی و مهم در طراحی بسته‌بندی است. در بعضی از بسته‌ها از ماده جذب‌کننده اکسیژن برای کمک به طول عمر بسته و به ویژه محصول داخل آن استفاده می‌شود.

فشار هوای تعدیل شده یا کنترل شده نیز در بعضی از بسته‌های غذا گنجانده شده‌است. حفظ کیفیت محتویات داخل بسته و طولانی کردن عمر آن یکی از مهم‌ترین وظایف بسته‌بندی است.

 

انواع دستگاه سیل القایی

 

  • دستگاه سیل القایی دستی یا پرتابل
  • دستگاه سیل القایی اتوماتیک

 

دستگاه سیل القایی دستی و پرتابل

دستگاه سیل القایی دستی و پرتابل،در دو مدل دستی کوچک و سیل القایی دستی بزرگ تقسیم می گردد. تفاوت اصلی این  دستگاه در سایز واشر القایی جهت سیل شدن ظرف می باشد. بطور کلی برای ظرف با قطر دهانه 2 تا 10 سانتی متر از سیل القایی کوچک و برای ظرف با قطر دهانه 6 تا 13 سانتی متر از سیل القایی بزرگ استفاده می گردد.

کاربرد دستگاه سیل القایی دستی در واحد های  تولیدی و کارگاه های کوچک  با ظرفیت پایین می باشد. کارکرد این دستگاه به این صورت می باشد که پس از قرار دادن واشر در درب ظرف و بستن آن ، دستگاه سیل القایی دستی را بر روی درب ظرف قرار داده و با اعمال میدان مغناطیسی توسط فشار دکمه و اثر گرما ایجاد شده به واشر القایی، ظرف سیل شده و اصطلاحا پلمپ می گردد.

 دستگاه سیل القایی اتوماتیک

کارکرد دستگاه سیل القایی اتوماتیک به این صورت می باشد که واشر را در درب بطری قرار داده و پس از بسته شدن درب بطری، ظرف ها توسط کانوایر به سادگی از زیر هد دستگاه (که بروی نوار نقاله نصب شده است)، عبور می کنند.

به این ترتیب ظرف ها از میان میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط دستگاه عبور کرده و سیل می گردد. در اثر القا جریان الکترومغناطیسی واشر القایی بروی ظرف سیل می گردد.

یکی از عوامل دیگری که در دستگاه سیل القایی نیمه اتوماتیک مورد بررسی قرار می گیرد، اندازه درپوش و سرعت نوار نقاله می باشد که متناسب با نیاز مشتری عرضه می گردد. از عوامل موثر در انتخاب دستگاه سیل القایی اتوماتیک سرعت بسته بندی (سرعت نوار نقاله) توان دستگاه و قطر واشر القایی مورد مصرفی می باشد.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است